Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
A következményeket tekintve első helyen merül fel a kérdés, vajon a török kormány önszántából rántotta-e magára ezt a szekérderéknyi fekáliát, vagy mások is segítettek a döntés meghozatalában.
„A következményeket tekintve első helyen merül fel a kérdés, vajon a török kormány önszántából rántotta-e magára ezt a szekérderéknyi fekáliát, vagy mások is segítettek a döntés meghozatalában. Saját érdekeiket tekintve ugyanis a törökök számára akciójuk szinte felmérhetetlen károkat okozott. A teljesség igénye nélkül felsorolnék néhányat: Törökországról nyilvánosan kiderült, hogy terroristákat támogat. Ettől kezdve nehéz lesz cáfolni azokat a vádakat, hogy a törökök az IÁ szövetségesei, mert a) tétlenül nézték Kobani ostromát, ami a felsorakozott török harckocsiktól lőtávolságra zajlott, b) üzletfelei az IÁ-nak a kőolaj és finomított termékek piacán, c) szemet hunynak az IÁ török területről történő lőszer- és emberutánpótlása felett, d) támadják azokat a kurdokat, akik az IÁ ellen folytatott szárazföldi harc fő terhét viselik, e) engedik, esetleg ösztönzik a migránsok, és ezáltal a terroristák és/vagy támogatóik, szimpatizánsaik Európába özönlését. Mindez közvetlenül a párizsi és Sarm es-Sejk-i merényletek után. A török kormány IÁ-val kapcsolatos eddigi, amúgy sem igazán közérthető politikája következtében kissé lerongyolódott nemzetközi imázsa most megsemmisült, teret adva azoknak az elméleteknek, miszerint a törökök az IÁ szövetségesei, akik emberek millióinak szenvedéséből és tízezreinek legyilkolásából, kifosztásából egyfelől gazdasági hasznot húznak, másfelől gátlástalanul igyekeznek érvényesíteni regionális hatalmi érdekeiket. Sikerült maguk ellen hangolni Oroszországot és Egyiptomot, teret adva egy háromoldalú, orosz–iráni–egyiptomi szövetség kiépülésének. Ide tartozik annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy vajon mi történne, ha például az oroszok arra biztatnák a kurdokat, hogy például iraki területen, Kirkuk központtal kiáltsák ki a független kurd államot, amit az említett három ország azonnal elismerne. Kedves Erdogan elnök úr, hogy tetszene ez a szcenárió? Felelőtlenség, nemde?
Ehhez képest az oroszok bejelentése, miszerint minden katonai kapcsolatot megszakítanak Törökországgal, és hazahívják a török idegenforgalmat életben tartó orosz turisták százezreit, szinte jelentéktelennek tűnik. A török kormány éleslátásához csak gratulálni tudok.
Amennyiben a török kormány az Egyesült Államok és/vagy más NATO-tagok hallgatólagos beleegyezésével, nota bene biztatására tette meg eszement lépését, és ez kiderül, mások is végzetesen besározódnak. Diadalt ülnek mindazon elméletek támogatói, melyek szerint az IÁ az Egyesült Államok kreációja. Ezen »szakemberek« egyébként kitűnő muníciót kaptak Obama elnöktől, akinek nem különben éles elméjű meglátása szerint mindenkinek joga van megvédeni a légterét. Nem lett volna elegánsabb azt mondani, hogy az ügyet ki kell vizsgálni, és mindenki tartózkodjon az elhamarkodott lépésektől?”